متن

توری گابیون (تورسنگ)  

گابیون به معنای قفس بزرگ است. کلمه GABBIONE که از زبان ایتالیایی وارد زبان انگلیسی شده در واقع از ترکیب کلمه ایتالیایی GABBIA  و کلمه لاتین CAVEA به معنای قفس برگرفته شده است.

مصارف گابیون

طرح های مختلفی از گابیون به تناسب مورد استفاده و شرایط فرم های مختلف کاربری آن وجود دارد. از جمله رول، باکس و استوانه­ای و ...

جهت کنترل فرسایش و جلوگیری از ریزش دیواره های خاکی، گابیون را به صورت سنگ چینی قفسه ای مورد استفاده قرار می دهند، بدین صورت که توری های حاوی قلوه سنگ را روی هم به شکل خشکه چینی قرار می دهند. برای مصارف سد سازی یا زیربنایی، از گابیون (تور سنگ) در قالب سازه های سیلندری (استوانه ای) فلزی استفاده می شود. در فضاهای نظامی و کاربری با اهداف نظامی، از گابیون ها و تور سنگ های پر شده با خاک یا شن جهت محافظت از پیاده نظام (سرباز پیاده) و توپچی ها در برابر گلوله های دشمن استفاده می شود.

از دیگر موارد استفاده از گابیون می توان به استحکام بخشی به دیوارها، صداگیرها، سدهای ضد سیل موقت، جلوگیری از ریزش و جاری شدن لجن در سدهای دائم و موقت، نهرکشی و هدایت مسیر رودخانه و کانال کشی مسیر آب اشاره کرد. همچنین می توان برای هدایت جریان سیل در اطراف سازه های آسیب پذیر از گابیون و تورسنگ استفاده کرد.

عمر مفید گابیون

عمر مفید گابیون به عمر مفید سیم آن بستگی دارد، نه به محتویات آن. این سازه هنگامی که سیم ها خراب شوند، از بین می رود. مفتول های فولاد گالوانیزه شده رایج ترین نوع سیم درگابیون است اما مفتول هایی با پوشش PVC و یا فولاد ضد زنگ نیز گاها مورد استفاده قرار می گیرند. گابیون را میتوان بشکل مش جوش داده شده یا سیم بافته شده تولید کرد . گابیون های مش جوش داده شده سریعتر برپا میشوند و نیازی به کشیده شدن ندارند.این ویژگی باعث میشود شکل خود را حفظ کرده و برامدگی یا فرورفتگی نداشته باشند.

تاریخچه گابیون

 در آمریکا، اولین بار در در سالهای 1957 تا 1965، پروژه استفاده از گابیون در داخل رودخانه های شمالی، ویرجینیا، زلاند و نیو همپشایر طرح ریزی شد. بیش از 150 سازه سنگ چینی آبگیر در دو سایت جنگلی آمریکایی اجرا شد. ناگهان تعداد زیادی از سازه های داخل آبی به علت پی برداری و عدم رعایت فشردگی سبدها، خراب شدند. در حقیقت، خوردگی و سایش مفتول ها با حرکات بار داخل آن، سازه را خراب کرده و منجر به از هم گسیختگی و ربزش سازه به درون کانال ها شد. برخی از گابیون ها به واسطه رشد درختان و هل دادن آنها به سمت کانال ها خراب شدند.

لازم به ذکر است به تازگی توری گابیون با مفتول های نازک تر و چشمه های کوچکتر نیز تولید می شود که وزن فولاد به کار رفته در این محصول را کاهش داده است تا جایی که از آن می توان به عنوان جایگزینی برای توری حصاری با نصب راحت تر استفاده نمود.

ابعاد و وزن های توری گابیون (نازک)

وزن توری گابیون با کاربرد حصاری بر اساس ضخامت مقطع مفتول آن و همین طور اندازه چشمه آن در نظر گرفته می شود. در زیر به اندازه ها و وزن های این محصول بر حسب متر مربع می پردازیم:

ضمامت 2 میلیمتر: با سایز چشمه 10×8 سانت - وزن 730 گرم در متر مربع

ضمامت 2 میلیمتر: با سایز چشمه 8×6 سانت - وزن 1100 گرم در متر مربع

ضمامت 1.8 میلیمتر: با سایز چشمه 10×8 سانت - وزن 650 گرم در متر مربع

ضمامت 1.5 میلیمتر: با سایز چشمه 8×10 سانت - وزن 670 گرم در متر مربع

شرکت راه ساخت با داشتن تجربه فراوان در زمینه صنایع مفتولی، بهترین محصولات از جمله توری گابیون و توری حصاری و توری فرنگی را به شما معرفی و ارائه می­کند. شما می توانید با خرید از شرکت راه ساخت از با کیفیت­­ ترین محصولات صنایع مفتولی برخوردار شوید.


 

جهت رفتن به صفحه محصولات کلیک نمایید